ÚPLNĚ JINÉ CVIČENÍ: Mnohé ortopedické zákroky nefungují

úterý 21. listopadu 2017

Mnohé ortopedické zákroky nefungují

Občas sleduji práci Todda Hargrove, pisatele článků o pohybu, pohybové terapii, Felldekraisově metodě i Rolfingu. Todd se snaží vyhledávat souvislosti z různých vědních oborů a pak přinést nové myšlenky, tak aby nám obyčejným cvičitelům a trenérům byly srozumitelné. Velice poučné jsou např. jeho články o bolesti. V blogu nazvaném Mnohé ortopedické operace nefungují  se rozepisuje o svém poznání ze studia výzkumů  vědeckých pracovišť o chirurgických zákrocích.
V úvodu poznamenává, že na rozdíl od léčiv nemusí chirurgické metody procházet vědeckým testováním na bezpečnost a účinnost. Miliony operací kolen, ramen a páteře jsou vykonávány, aniž by bylo vědecky potvrzeno, že skutečně fungují.  Nedávno byly některé výzkumy dokončeny s překvapujícími výsledky. Mnoho tzv. populárních chirurgických “řešení” funguje stejně dobře jako placebo zákroky.  
Todd se rozepisuje o nejčastějších chirurgický operacích kolene, ramen a zad. Mimo jiné cituje British Journal of Medicine (05/2017), kde se uvádí, že "artroskopie kolene je velice pochybná  praxe bez podpůrných důkazů alespoň průměrných kvalit... Silně doporučujeme neprovádět artroskopii téměř u všech pacientů z degenerativními nemocemi kolene … další výzkum pravdě podobně nezmění toto doporučení”. A to si představte že dle stejného zdroje se v USA těchto operací provede 700 tisíc ročně.
Todd Hargrove se ptá: “Jak je to možné?”  Jeho vysvětlení je takové, že chirurgové spíše důvěřují své intuici než výzkumu. A že za těmi dobrými výsledky jsou spíše složité změny psychologických a neurologických procesů než fyzická změna struktury kloubu.
Nicméně v závěru Todd uvádí, že nikoho neodrazuje před chirurgy a nesnižuje jejich důvěryhodnost. Osobně poznal mnoho lidí, kterým  dramaticky pomohl chirurgický zákrok, ale na druhou stranu potkal i mnoho lidí, kdy výsledek nenaplnil očekávání.
Todd ukazuje na tzv. klasické přístupy medicíny, kdy se chronická bolest vysvětluje poruchou ve struktuře tkáně. Zatímco se ignorují složité neurofyziologické procesy, které jsou mnohdy důležitější.

“A pacienti s vleklými bolestmi by se neměli bát pokládat svým lékařům dobré otázky před tím než si lehnou pod kudlu,” dodává na závěr Todd Hargrove.

Žádné komentáře:

Okomentovat